Az iskola belső rendje
A dunaszerdahelyi Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskola belső rendtartását a Szlovák Köztársaság Iskolaügyi-, Ifjúsági- és Sportminisztériumának 2009. június 24-én kelt 282/2009-es számú a középiskolákról szóló hirdetménye alapján dolgoztuk ki figyelembe véve a Gyermekek jogairól szóló deklarációt, az Alapvető jogok és szabadságról szóló hirdetményt.
1. Az iskolai rendtartást és az iskola belső rendjét valamennyi tanuló köteles ismerni és megtartani. Megszegése osztályfőnöki-, igazgatói megrovást, ill. magaviseleti rontást von maga után.
2. A tanuló, mivel önként választotta továbbtanulásra ezt a tanulmányi intézetet, kötelező számára a rendszeres iskolalátogatás. Minden feladatát a tudása és adottsága szerint kell teljesítenie, hogy a legjobban készülhessen fel a választott szakmájára. A tanítás az iskola igazgatója által jóváhagyott órarend szerint zajlik. A tanuló a tanítás kezdete előtt legkevesebb 5 perccel, azaz a reggeli tanításkor 7:45 órakor már az osztályban tartózkodik. Minden 15 percnél több, indokolatlan késés igazolatlan órának minősül.
3. A tanuló köteles az iskolába hordani tanszereit és tornafelszerelését. A tornaórára a tanár utasítása alapján tornaruhába, a szakképzésen a mester utasítása alapján munkaruhába öltözik.
4. Az iskolai szünetben vagy szabad órán a tanulók a folyosón vagy szabad osztályban tartózkodnak, és nem zavarják a tanítást. A szünetekben az iskolabüfében vásárolhatnak.
5. Minden diák joga, hogy:
- jelentkezzen az osztályönkormányzatba, az iskolatanácsba vagy az iskolai diáktanácsba,
- önálló személyiségként kezeljék, megilleti a magánszféra és az emberi méltóság tisztelete,´
- egyéni integrált oktatásban részesüljön,
- az emberség, a tolerancia és demokrácia alapelveit betartsák vele szemben és megvédjék a diszkriminációtól, erőszaktól és zaklatástól,
- az egészség és biztonság védelme, a pszicho-higiénia alapelveinek betartása az oktatás folyamán,
- megfelelő időben, megfelelő módon véleményt nyilvánítson,
- illedelmesen véleményt nyilvánítson és kérdéseket tegyen fel a tananyaggal kapcsolatban,
- osztályzatait és értékelését tanára megindokolja, hibáit elemezze,
- bizottság előtti vizsgát kérjen,
- választható tantárgyat és szabadidő-tevékenységet válasszon,
- A tanuló köteles:
- készülni a tanításra és szakképzésre,
- elsajátítani a hazafiság, emberség, demokrácia és tolerancia alapelveit és ezeket betartva, fegyelmezetten viselkedni,
- védeni, óvni és kímélni saját és mások egészségét,
- védeni az iskola vagyonát és berendezését, megkímélni tankönyveit, tanszereit, a szaktantermek rendtartását betartani. Az iskolai vagyon megkárosítása esetén a keletkezett kárt köteles megtéríteni. A megrongált vagy elveszett tankönyvekért meghatározott illetéket köteles fizetni.
- társaival szemben illedelmesen és barátságosan viselkedni. Az iskola igazgatójával, az összes tanárával és az iskola többi alkalmazottjával szemben udvariasan viselkedik, köszönti őket. A hivatalos megszólítás: igazgatónő, tanár úr, tanárnő, mester úr, mesternő. Köszönési formulák a szokásos társadalmi köszönés napszakok szerint:
- Jó reggelt kívánok!
- Jó napot kívánok!
- Jó estét kívánok!
7. A tanulónak tilos:
- a dohányzás, alkoholos italok és narkotikumok fogyasztása, valamint azok terjesztése az iskola területén és az iskolán kívüli közös rendezvényeken,
- az iskolába tilos nagyobb pénzösszeget, más értéktárgyakat, kártyát, egészségre veszélyes és a tanítást zavaró eszközöket behozni.
- a tanórákon tilos mobiltelefont, tabletet egyéb multimédiás eszközöket használni. Ezeket kikapcsolt, vagy lenémított állapotban kell a táskában vagy az arra kijelölt helyen tartani. A szabály megszegésének következményeképp a tanárnak joga van az órát zavaró eszközöket elvenni, és lenémított vagy kikapcsolt állapotban az óra végéig egy arra elkülönített helyen tárolni.
- agresszív viselkedés, vulgáris kifejezések használata, mások zaklatása,
- fiúk az épületen belül nem viselnek kalapot, fejkendőt, napszemüveget, baseball-, valamint sültös sapkát, a lányok esetében tilos a túlzott rövid szoknya és nadrág viselete
A fent leírtak figyelmen kívül hagyása, az iskola igazgatójának/osztályfőnökének megítélése alapján történő megrovást, a rendezvényről való kizárást von maga után.
8. A tanuló az osztályban az ülésrend szerint foglal helyet. Helyét csak az osztályfőnök vagy az előadó tanár engedélyével hagyhatja el.
9. A tanítás alatt a tanuló figyelmesen követi a tanár utasításait, aktívan bekapcsolódik az óra menetébe, de nem zavarja a tanítás folyását.
10. Ha felnőtt személy lép az osztályba a tanítás ideje alatt, a tanuló a nevezettet felállással köszönti, ugyanúgy a nevezett távozásánál. Rajzolásnál, vagy írásbeli dolgozatnál a tanulók nem állnak fel!
11. A tanítás után a tanuló összeszedi a szemetet, bezárja az ablakot, székeket az asztalra helyezi és tiszta helyet hagy maga után.
12. Az osztálytermekben a kijelölt hetesek ügyelnek a következőkre:
- gondoskodnak a krétáról, porrongyról,
- minden óra elején jelentik a hiányzó tanulókat,
- szünetekben kiszellőztetik az osztályt, lemossák a táblát,
- a szünetekben a tanár utasítása alapján biztosítják a szükséges segédeszközöket, amelyeket az óra után visszavisznek,
- a tanítás után ügyelnek arra, hogy a tanulók kitisztítsák padjaikat, a székeiket feltegyék a padra, becsukják az ablakokat, letörölik a táblát és rendben hagyják el az osztályt,
- a leltári tárgyak bárminemű megkárosítását jelenteni kötelesek az osztályfőnököknek.
13. Az iskolai tanulmányutak, kirándulások, sport- és kulturális rendezvények alkalmával a tanuló mindenkor betartja a tanárok, ill. a pedagógiai felügyeletet ellátó felnőttek utasításait. Engedély nélkül a tanuló a rendezvényről nem távozhat.
14. A tanuló csak az osztályfőnök, vagy az óraadó tanár tudtával és engedélyével távozhat az iskolából.
15. A tanuló betartja a tanítás alól való felmentésre és a távollét igazolására vonatkozó előírásokat:
- Ha a diák előre ismert ok miatt nem vehet részt a tanításon, vagy a szakképzésen, a szülő, ill. a tanuló más törvényes képviselője (gyámja) írásban kérje a tanítás alóli felmentését.
- Ha a diák előre nem látott ok miatt nem vehet részt a tanításon vagy a szakképzésen, a szülő a hiányzás kezdetétől számított 2 munkanapon belül köteles az osztályfőnökkel (mesterrel) közölni a hiányzás okát, a visszatérést követő 5 munkanapon belül írásban igazolni azt!
- A diák a tanításról való hiányzást mindig írásban köteles igazolni. Ezt elmulasztva, az esetet igazolatlan hiányzásként kezelheti az iskola.
- A diák betegsége esetén a szülő 5 egymás utáni munkanapot igazolhat a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának 2008. évi 245. számú törvényének, 144. paragrafusának, 10 bekezdése alapján. Az igazolatlan hiányzások büntetése:
- 3 – 5 óra - osztályfőnöki megrovás,
- 6 – 14 óra - igazgatói megrovás,
- 15 – 28 óra - kettes magaviseleti osztályzat,
- 29 – 40 óra - hármas magaviseleti osztályzat,
- 40 óra felett - feltételes kizárás és hármas magaviseleti osztályzat.
e. Amennyiben az igazolatlan órák száma egy hónapban meghaladja a 15-öt , az iskola köteles azt jelenteni a szociális hivatalnak, amely a családi pótlék megvonásával járhat!
f. Ha a tanuló távolléte miatt teljesítménye nem értékelhető kellőképpen, a tanár kötelezheti arra, hogy az adott tárgyból osztályozó vizsgát tegyen.
16. A már nem iskolaköteles tanuló írásban kérvényezheti tanulmányai megszakítását vagy abbahagyását. A kiskorú tanuló helyett törvényes képviselője jár el.
Dunaszerdahely, 2023. 9.1.
Vajda Angelika
iskolaigazgató