Your browser does not support JavaScript!
     
Spojená škola | Gyulu Szabóa 21 | Dunajská Streda
             Közös Igazgatású Szakközépiskola



Maturity preverujúce aj odborné schopnosti



Na dunajskostredskej Strednej odbornej škole sa 13. apríla začala praktická časť maturitnej skúšky. V 10 rôznych odvetviach, ktoré zodpovedajú požiadavkám trhu práce , počas 5 dní prebiehala praktická časť maturity, na ktorú sa prihlásilo 160 žiakov. Patria sem odbory ekonomika, elektrotechnika, strojníctvo, kozmetička a vizážistka, textilný dizajn, technické a informatické služby v elektrotechnike a strojníctve a v poslednom čase veľmi populárny mechanik počítačových sietí. Prípravy na maturitné skúšky sa začali už v septembri na odborných hodinách , kde žiaci nielen teoretické znalosti mohli získať , ale rozvíjali aj svoje praktické zručnosti. Skúšajúci zostavili úlohy tak, aby zodpovedali požiadavkám maturitnej skúšky.
Čas na vypracovanie úloh sa menil v závislosti od jednotlivých odborov, a tak v odbore „technické a informatické služby v elektrotechnike a v strojníctve” 46 žiakov mohlo počas troch dní dokázať svoje doteraz získané vedomosti z oblasti účtovníctva, úradnej korešpondencie a informatiky. Skúška prebiehala v odbornej učebni informatiky a žiaci počas 8 hodín riešili zložité zadanie týkajúce sa automatizovaného spracovania údajov jednej firmy. Úloha v rovnakom pomere obsahovala zadania z oblasti ekonomiky, účtovníctva a informatiky. Úlohy z informatiky sa zameriavali na firemnú korešpondenciu, hromadnú korešpondenciu, výpočty v tabuľkách, firemnú prezentáciu a tiež na používanie databáz. Žiaci pripravili i jednoduchý , aj v praxi použiteľný program vo vývojovom prostredí Delphi, a pomocou systému CAD narysovali i plán jednej súčiastky.
Mladí ľudia študujúci odbor „mechanik počítačových sietí” sa v tomto školskom roku prvýkrát podrobia maturitnej skúške . Tento dvojročný pomaturitný odbor absolvuje v tomto školskom roku 14 žiakov . Žiaci sa zodpovedne pripravovali: najprv si precvičili nastavenia sieťových pripojení na simulačných programoch, potom si svoje vedomosti prehlbovali na zariadeniach, ktoré sa používajú aj vo firemnej praxi.
Zadanie na praktickú časť maturitnej skúšky bolo zostavené tak, aby žiaci v priebehu 8 hodín mohli prezentovať vedomosti získané počas dvoch rokov. Prvým krokom skúšky bolo zabezpečiť počítačové vybavenie s prístupom k sieti pre fiktívnu kanceláriu alebo oddelenie firmy, pričom pri plánovaní nemohli prekročiť vopred určený finančný rozpočet. Žiaci potom zo súčiastok, ktoré mali k dispozícii, zostavili jeden počítač, prípravou vhodných káblov zabezpečili jeho prístup k sieti, nainštalovali naň sieťový operačný systém, serverové programy a nastavili aj vhodné oprávnenia prístupu k zdrojom.
Pre sieťového odborníka dôležitou úlohou je spoľahlivé sfunkčnenie sieťových nástrojov pre užívateľov. Tieto vedomosti žiaci demonštrovali inštalovaním klientských programov: museli riešiť aj bezdrôtové pripojenie laptopov k sieti dodržiavajúc najvhodnejšie bezpečnostné kritériá. Nakoniec nasledovala konfigurácia CISCO smerovača a prepínača na základe vopred určených požiadaviek. Skúška sa skončila, samozrejme, testovaním funkčnosti pripraveného LAN systému, ktoré dopadlo úspešne u každého žiaka. Riešením týchto úloh žiaci mohli dokázať svoje vedomosti, že sú schopní naplánovať a tiež v praxi realizovať funkčnú počítačovú sieť.
Ako prežívali túto previerku vedomostí samotní žiaci? Väčšina z nich sa pravidelne a vytrvalo pripravovala na odbornú skúšku. Na tvárach sme však zaznamenali známky vzrušenia, ale dúfajme, že všetci žiaci vyhoveli očakávaniam a podali dobré výkony.



« späť



Dnes má meniny Györgyi
2024.May.05.