Your browser does not support JavaScript!
     
Spojená škola | Gyulu Szabóa 21 | Dunajská Streda
             Közös Igazgatású Szakközépiskola



Celoštátna súťaž ZENIT



Richard Gašparek získal 7. miesto na celoštátnej súťaži ZENIT. K peknému výsledku blahoželáme!

O súťaži ZENIT v elektronike

Nadaní študenti stredných škôl môžu svoje schopnosti dokázať na rôznych súťažiach miestnej, regionálnej, celoštátnej ba i medzinárodnej úrovne. Pre študentov technicky orientovaných škôl toto meranie síl prebieha v rámci súťaže ZENIT ( http://zenit.edu.sk/ ), ktorá sa koná každý rok.
ZENIT je aj jedným z oficiálne uznávaných meradiel kvality stredoškolského odborného vzdelávania. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, organizačne ju zabezpečuje Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) spadajúci pod ministerstvo, ktorý realizáciou celoštátneho kola každý rok poverí strednú školu, ktorá disponuje technickými a organizačnými podmienkami nevyhnutnými na zorganizovanie tejto súťaže.
Tento školský rok 31. ročník celoštátnej súťaž ZENIT v elektronike, programovaní a 16. ročník súťaže v strojárstve zorganizovala 4. a 5. februára Stredná odborná škola, Pod Sokolicami v Trenčíne (www.sostn.sk). Na súťaži podľa vopred daného postupového kľúča sa zúčastnili študenti, ktorí v rámci krajských kôl dosiahli dobré výsledky - spolu vyše 85 študentov .
Nadaní študenti stredných odborných škôl s vyučovacím jazykom maďarským, podobne ako aj v minulých rokoch, boli opäť účastníkmi tejto celoštátnej prehliadky. V kategórii elektronika študent prvého ročníka Strednej odbornej školy v Dunajskej Strede Richard Gašparek vo svojej kategórii (študenti 1. a 2. ročníka ) z 15 účastníkov získal veľmi pekné 7. miesto. Zvláštnu pozornosť si zasluhuje fakt, že študenti uvedenej strednej školy sa tento rok už po tretíkrát za sebou dostali do celoštátneho finále. Okrem nich sme tento rok, tak ako aj v minulých rokoch, medzi účastníkmi mohli vidieť študentov Strednej priemyselnej školy v Komárne (SPŠ, Petőfiho ul.) a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch (SPŠE S.A.Jedlíka). Tu dosiahnuté úspechy sú o to cennejšie, že študenti maďarskej národnosti počas súťaže musia riešiť úlohy v slovenskom jazyku a komunikovať v slovenčine. Tieto výsledky kvalifikujú úroveň odborného vzdelávania na uvedených školách, starostlivosť a vynaloženú prácu s nadanými študentmi, čo môže byť tiež dôležitým kritériom pre absolventov základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským a ich rodičov pri výbere strednej školy.
Popri pozitívach sa akosi musíme zamyslieť nad faktom, že v kategórii programovanie sa v posledných rokoch nestretávame so študentmi gymnázií s vyučovacím jazykom maďarským (účastníkmi celoštátneho finále v kategórii programovanie sú prevažne gymnazisti). Na gymnáziách s vyučovacím jazykom maďarským buď nie sú nadaní programátori alebo sa im dostatočne nevenujú (čo je pravdepodobnejšie), lebo výsledky ZENITU poukazujú práve na túto skutočnosť.
Keď sme už pri podpore talentov na stredných školách: na základe tohtoročnej súťaže ZENIT v kategóriách elektronika a programovanie si prvenstvo drží Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Plzenská1 v Prešove, žiaci ktorej si z piatich kategórií v štyroch vybojovali účasť v celoštátnom finále. Okrem nich študenti troch škôl boli zainteresovaní v troch kategóriách (SPŠE Zochova ul. Bratislava, SPŠE Piešťany, SŠ Kysucké Nové Mesto). Víťazi jednotlivých kategórií sa môžu pripravovať na ďalšiu výzvu, lebo víťazi ZENITU reprezentujú Slovensko na celoeurópskej súťaži EuroSkills. Pre úroveň ZENITU je príznačné, že vo vlaňajšej súťaži EuroSkills v Paríži v kategórii tvorby web stránok (Web Design) na treťom mieste skončilo družstvo reprezentujúce Slovensko.

Podľa účastníkov súťaže (študentov a učiteľov) sa organizátorom podarilo realizovať súťaž, ktorá bola na vysokej odbornej a spoločenskej úrovni a ktorá bola dôstojným pokračovaním dlhoročnej tradície. Pre súťažiacich, nezávisle od dosiahnutého výsledku a umiestnenia, samotná účasť ostane nezabudnuteľným zážitkom. Získali také odborné poznatky, ktoré v školských učebných plánoch ani nefigurujú, obohatili sa o nové motivácie ohľadom dôležitosti znalosti cudzích jazykov a odborného samovzdelávania. Pri vyhodnotení súťaže predseda odbornej hodnotiacej komisie pre elektroniku Dr. Daniel Valúch, pracovník inštitútu CERN v Ženeve (bývalý účastník súťaže) poznamenal, že ak zúčastnení študenti aj naďalej budú cieľavedome a usilovne pokračovať v štúdiách, po ich ukončení budú mať všetky podmienky k úspešnej profesionálnej kariére, hoci aj u zamestnávateľa s globálnou pôsobnosťou.

Ing. Tóth Štefan, učiteľ odborných predmetov elektro (v dôchodku)



« späť



Dnes má meniny Péter
2024.Apr.29.