Your browser does not support JavaScript!
     
Spojená škola | Gyulu Szabóa 21 | Dunajská Streda
             Közös Igazgatású Szakközépiskola



Délvidéki kalandok



2019. június 4-én volt 99 éve annak, hogy az I. világháborúban győztes nagyhatalmak aláíratták Magyarországgal a trianoni békeszerződést. Ennek emlékére az Országgyűlés 2010-ben ezt a napot a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította. Így minden évben lehetőség nyílik a Kárpát-medence összes magyar iskolája számára, hogy a Rákóczi Szövetség támogatásával a magyarországi és a határon túli diákok ellátogassanak egy pályázat útján kiválasztott intézménybe, ezzel is erősítve a magyarságtudatot.
A Szabó Gyula 21 Szakközépiskolában is már meghonosodott ez a hagyomány. A kirándulás 2019. június 7-9. között valósult meg. Idén a Tisza-parti Zenta városában működő Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium fogadta diákjainkat, akik kis műsorral kedveskedtek a jelenlévőknek. A hallgatóság betekintést nyert iskolánk mindennapjaiba, szokásaiba, ill. megismerte az „Aranykertnek“ nevezett Csallóközt, annak nagyobb településeit, közvetlen környezetét.
A bemutatkozást követően egy röviden zentai városnézésre invitáltak bennünket, melynek keretén belül meglátogattuk a város főbb nevezetességeit, például a városházát, amely már több mint 100 éve ékesíti a főteret. Az épületet a múlt század eleji stílusban, a szecesszió jegyében építették. Külön említést érdemel az épületegyütteshez tartozó mintegy 50 méter magas torony, mely az 1697 szeptemberében zajlott zentai csata emlékeit, relikviáit őrzi. A Savoyai Jenő herceg vezette császári haderő ebben a térségben győzedelmekeskedett végleg az oszmánok felett. Térképek, fegyverek, írások, makettek tanúskodnak az ütközet jelentőségéről. Mindemellett megemlítendő, hogy a legfelső teraszról csodás panoráma tárul a látogató elé, tiszta időben a Tarcal-hegység vonulatait is megcsodálhatjuk. Ezután a Városi Múzeumba indultunk, melynek termeit őslénytani, régészeti, néprajzi kiállítások töltik fel. A település szakrális épületei közül kiemelkedik a Szent Mihály arkangyalnak felszentelt templom vagy a Szent Antal-templom. A napot a sokat említett zentai csata emlékművének megtekintésével zártuk.
Szombaton utunk Vajdaság egyik legnagyobb városába, Újvidékre vezetett. Elsőként azonban a Duna partján lévő dombon álló péterváradi erődöt tekintettük meg. Két látványosságot szeretnénk kiemelni. Az egyik a barokk stílusban épült óratorony, melynek különlegessége, hogy a nagy óramutató az órákat, míg a kicsi a perceket mutatja. Egyes feltételezések szerint az ellenség megtévesztésére szolgált, de egyúttal a Dunán közlekedő hajók számára is nagy segítséget nyújtott. A vár másik fő attrakciója az alatta húzódó több tíz kilométernyi hosszúságú négyszintes alagútrendszer, melyet főként a várostromok alkalmával használtak.
Magunk mögött hagyva Péterváradot, Újvidéket barangoltuk be. Központi terén két nevezetesség is áll, a Mária Neve katolikus templom és a városháza. További büszkesége a báni palota, amely a tartományi parlament székháza, a zsinagóga és a Szerb Nemzeti Színház.
Kirándulásunk utolsó napját Kosztolányi Dezső és Csáth Géza szülővárosában, Szabadkán töltöttük. A rokoni szálakkal rendelkező személyek irodalmunk kiemelkedő egyéniségei. A várost azonban főként Kosztolányi kultusza hatja át. Köztér, szobor, iskola névadója. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy meglátogathattuk a nagy költő alma materét. Ennek ellenére Szabadka nemcsak Kosztolányiról híres. Kevesen tudják, hogy a szecesszió városaként is ismert. A századforduló művészetének legkitűnőbb példája a Városháza, amely 1908 – 1910 között épült, Komor Marcell és Jakab Dezső, neves budapesti építészek munkája. A beltér kialakítását csak két évvel később fejezték be. A legszebb és legnagyobb helyiség az első emeleten található díszterem, amely egyúttal a városháza szíve is. Itt tartja a képviselő-testület az üléseit, fontos tanácskozások színhelye s nem utolsó sorban hangversenyterem is. A díszterem gazdagon díszített szecessziós elemekkel, különlegessége a Róth Miksa és Nagy Sándor festők által készített 16 színpompás vitrázs. Az épület további ékessége a 76 méter magas torony is, amelyből pazar látvány tárul a környékre.
A városházán tett látogatásunk után az 1902-ben épült zsinagógát kerestük fel. Azért kivételes építmény, mert Európában ez az egyetlen zsinagóga, amely a szecesszió magyar változatát képviseli. Jellemző motívumai a tulipán, a pávatoll-szerű növényminták, liliomok. A 2018-as rekonstrukció végeztével újra régi pompájában ragyog.
A szecesszió stílusát további épületek is magukon hordozzák, például bérpaloták, bankok, szállodák. Kiemelkedik Raichle Ferenc palotája, Magyar Általános Hitelbank palotája, ill. az Arany Bárány Szálloda.
Szerbiai látogatásunk utolsó állomása a Szabadkától 8 kilométerre fekvő Palics volt. Palics népszerű üdülőhely hírében állt és az is maradt mind a mai napig. A 20. század eleji lenyűgöző épületek, a csodaszép Nagypark, az egyedi hangulatú tó, a béke és a csend – ideális helyszín a pihenni vágyók számára.
Kirándulásunk záróakkordjaként megálltunk Ópusztaszeren, ahol megtekintettük Feszty Árpád festőművész honfoglalási körpanorámáját. Az esti órákban élményekkel telve érkeztünk haza Dunaszerdahelyre.
Köszönetünket fejezzük ki a Rákóczi Szövetségnek, amiért anyagilag támogatta kezdeményezésünket, s nem utolsó sorban iskolánk igazgatónőjének, Molnár Ilonának, aki elkötelezettje volt ügyünknek, és segítette megszervezését, lebonyolítását.

Az iskola tanárai


Délvidéken jártunk

Szabó Gyula 21 Szakközépiskola tanulói a Rákóczi Szövetség támogatásával 2019. június 7-8-9-én Délvidéken jártak. Szabadkán, Zentán, Újvidéken, Palicson készültek a fotók volt diákunk, Pálffy Kristóf által. Több tanulónk szerint az egyik legjobb kirándulás volt.
Elsőként köszönetet mondunk a Rákóczi Szövetségnek a támogatásért. Továbbá köszönet illeti Molnár Ilonát, az iskola igazgatóját, aki megszervezte a délvidéki útvonalat, továbbá a kísérő tanároknak, Duborszky Attilának, Magyarics Mónikának, Nagy Ernőnek, Kamocsai Máriának, Kónya Ilonának, akik kivitelezték a délvidéki kirándulást, amely többek számára élmény volt, mert nem jártak még Szerbiában. Köszönet jár a buszvezetőnek, Agh Árpádnak is, aki biztonságos vezetésével és humoros megjegyzéseivel élvezetesebbé tette eme közösségformáló, felejthetetlen utat. Köszönet jár az összes diáknak, akik példásan viselkedtek.
Legyen még több ilyen kirándulásunk!
Varga Dominik



« vissza



Ma Auguszta névnapja van
2024.Mar.29.