Your browser does not support JavaScript!
     
Spojená škola | Gyulu Szabóa 21 | Dunajská Streda
             Közös Igazgatású Szakközépiskola



Elkezdődtek a szóbeli érettségi vizsgák



A dunaszerdahelyi Szabó Gyula 21, Szakközépiskolában 2019. május 20–án elkezdődtek a szóbeli érettségi vizsgák. A négy napig tartó érettségi vizsgákon 67 tanuló vizsgázik. Az ünnepélyes megnyitón elhangzott, hogy a középiskola feladata volt felkelteni a tudás iránti „étvágyat“, hogy megtanítsuk a diákokat a jól végzett tanulás, munka örömére és a jövőbeli célok kitűzésére. Munkahelyek kiválasztására, vagy továbbtanulásra, főiskolákra, egyetemekre való jelentkezésre. Ha ez sikerül, van értelme középiskolába járni a diákoknak és a középiskolában „asszisztálni“ a pedagógusoknak. Szomorúan érzékeljük, hogy társadalmunk erkölcsi válságban van, ennek hatása a jelen iskoláiban is érződik, melynek következtében sokan nem tudnak különbséget tenni a helyes és helytelen, a jó és a rossz között. Ebből adódik, hogy sok esetben hiányos az emberek viselkedéskultúrája, így a tolerancia (elfogadás) kérdése is háttérbe szorul ezeknél az embereknél. Ezért elsősorban a szülőkre hárul a feladat, pozitív hatást gyakorolni gyermekeikre. Fontos, hogy családon belül meg tudják teremteni a szeretetteljes légkörben való elfogadást. Csak remélni merem, hogy az előttünk álló fiatalok nagy része ilyen légkörben nevelkedett.
A középiskola irányvonalat nyújt, segít a helyes irányvonal megválasztásában. A 21. század iskolájának már nem az okítás, a szó szoros értelemben vett tanítás a feladata, hanem segíteni a tanulót, hogy megtalálja a saját magának megfelelő tudásszerzési módot.
Nagyon fontos, hogy a középiskolás évek alatt a fiatalokban kialakuljon a holisztikus (teljes, egész) látásmód, amely segíti a fiatalt az önmegvalósításban, a másik elfogadásában (a toleranciában), a pozitív szokások kialakításában, az alkalmazkodásban. Az ember nívóját, szintjét erkölcsi gátjai mennyisége és milyensége szabja meg. Az önuralom önmagunknak adott gondolatparancs, amely erkölcsi meggyőződésből ered.
A 60 – 70-es években született X generáció a McDonald‘s nemzedék. Az Y generáció a 80 – 90-es években született Google-nemzedék, internet, média függés mellett fontos a teljesítmény, az iskola elvégzése. A Z generáció a Facebook-nemzedék. A közösségi háló pókjai, 84%-uk napi internet használó, Wikipédia használó. Ők a digitális nomádok, (mobil+internet) függők.
A 2010 után születettek lesznek az alfa nemzedék – itt még nem létező generációról beszélünk.
A digitális kultúra kívülre helyezi a tudást. Az emberek észre sem veszik, hogy irányítják őket. Cserébe a viselkedésüket adják. Nem tanultak meg rendszerben dolgozni, túl impulzívak. Ami tetszik nekik, azt követik. Kultúrabuborék van a fiatalok körül. Az én korosztályom ún. Ratkó generáció, aki az ún. csendes generáció leszármazottjaihoz tartozik, akinek a tudás volt a legfontosabb, az egyetemi végzettség.
Így az érettségi előtt álló Y generációnak Reviczky Gyula magyar költő sorait idézem: „ Diák marad az ember, míg csak él, leckéjét a sírig tanulja, nehezebbet folyvást a réginél.“
Ezt kövessék befejezésül Váci Mihály sorai:
„És érezzék egy kézfogásról rólad, hogy jót akarsz, és te is tiszta, jó vagy; s egy tekintetük elhitesse véled: szép dolgokért élsz – és érdemes élned!”

Molnár Ilona, iskolaigazgató



« vissza



Ma Ervin névnapja van
2024.Apr.26.