Your browser does not support JavaScript!
     
Spojená škola | Gyulu Szabóa 21 | Dunajská Streda
             Közös Igazgatású Szakközépiskola



Szakközépiskolások pozsonyi sétája



Dunaszerdahelytől a szlovák főváros, Pozsony mintegy 50 kilométer távolságban található. A Csallóközben élők kijelentéseiből gyakorta elhangzik, hogy a „kertek alatt fekszik.“ Sokak számára azonban a város még rengeteg felfedezésre váró helyet tartogat. Példaként legfőképpen a történelmi városmagot emelnénk ki. A különböző utcákban, tereken lévő műemlékeket, épületeket hajlamosak az emberek figyelmen kívül hagyni. Ezért iskolánk, a Szabó Gyula 21 Szakközépiskola 3. évfolyamos diákjai részére városnéző sétát szerveztünk Korpás Árpád hivatásos idegenvezető kalauzolásával. A rendezvény során a diákok betekintést nyerhettek Pozsony gazdag történelmi múltjába, ill. megismerhették az egyes nevezetességek és az azokhoz kötődő személyek történetét. A tanulmányi kirándulás 2019. március 13-án valósult meg.
Utunk elsőként a dévényi várromhoz, a történelmi Magyarország nyugati kapujához vezetett. Dévény kulcsfontosságú erődítménynek számított mind a Nagymorva Birodalomban, mind a Magyar Királyságban. Tudniillik, a Duna és a Morva folyók összefolyásánál egy meredek szirten emelkedik. A Báthory-és a Pálffy családok birtokában lévő vár sajnos ma már csak romos állapotában tekinthető meg, ugyanis 1809-ben Napóleon katonái felrobbantották. A fellegvárból így is csodálatos panoráma tárult elénk: láthattuk a Duna hömpölygő folyását, a túlsó part természeti szépségeit a hainburgi várral, ill. az „Apácatornyot“, melyhez egy szerelmi történet fűződik. Nem tekinthető meg a millenniumi évben, 1896-ban itt felállított honfoglaló vitéz emlékműve sem, melyet a bevonuló csehszlovák katonák romboltak le. Dévényt magunk mögött hagyva, következő állomásunk a Prímási palota volt. A Batthyány József esztergomi érseknek készült klasszicista stílusú palota ma múzeumként szolgál. Helyiségei számos történelmi eseménynek adtak otthont, mint például az austerlitzi csatát követő pozsonyi béke aláírása vagy az 1848. évi áprilisi törvények szentesítése. A palota legnagyobb büszkesége a gobelingyűjteménye, valamint a barokk stílusú Szent László-kápolna freskói. Ezt követően Korpás Árpád vezetésével a történelmi belvárost barangoltuk be. A több tucat látnivaló közül kiemelnénk a Szlovák Nemzeti Színházat a Ganymedes-kúttal, a Hviezdoslav és a Fő téri épületegyütteseket, az egykori magyar országgyűlés és az Academia Istropolitana székhelyét, a pozsonyi várat, a magyar királyok koronázó templomát, a gótikus stílusban épült Szent Márton-dómot, melynek tornyát a Szent Korona másolata díszíti.
A késő délutáni órákban indultunk haza. A diákok rengeteg élménnyel, új ismeretekkel bővíthették tudástárukat. Ezúton szeretnénk megköszönni Korpás Árpádnak a szakszerű idegenvezetést és azt, hogy kevesek által ismert történetekkel, városi legendákkal „szórakoztatott“ bennünket. S nem utolsó sorban iskolánk igazgatónőjének, Molnár Ilonának, aki nélkül nem jöhetett volna létre eme nagyszerű kirándulás.

Kónya Ilona, Duborszky Attila, tanárok



« vissza



Ma Ervin névnapja van
2024.Apr.26.